BYD Atto2 DM-i – De auto die Nederland nodig heeft

BYD Atto2 DM-i – De auto die Nederland nodig heeft

26 juli 2026 Uit Door Arnold

Soms verschijnt er een auto die meer betekent dan alleen een nieuw model in een druk bezet segment. De BYD Atto 2 DM-i zou zomaar zo’n auto kunnen zijn. Niet omdat hij de snelste, mooiste of meest opwindende auto in zijn klasse is, maar omdat hij precies begrijpt wat de meeste automobilisten vandaag zoeken: lage gebruikskosten, veel ruimte, moderne techniek en vooral een zorgeloze rijervaring.

BYD is inmiddels uitgegroeid tot de grootste producent van elektrische auto’s ter wereld. Toch zijn volledig elektrische auto’s nog niet voor iedereen de ideale oplossing. Voor veel automobilisten is een plug-in hybride nog altijd de gulden middenweg. En precies daar lijkt de Atto 2 DM-i zijn grootste kracht te vinden. Na een uitgebreide kennismaking rijst één belangrijke vraag: heeft BYD hier daadwerkelijk een nieuw ijkunt in het compacte SUV-segment neergezet?

Een aandrijflijn die anders denkt

Onder de motorkap ligt misschien wel het interessantste onderdeel van deze auto. De DM-i-technologie van BYD bestaat namelijk al sinds 2008 en werd ontwikkeld lang voordat veel concurrenten serieus met plug-in hybrides aan de slag gingen. Centraal staat een 1,5-liter viercilinder benzinemotor, intern bekend als de Xiaoyun-motor. Met 72 kW (98 pk) en 122 Nm lijkt hij op papier weinig indrukwekkend. Dat hoeft ook niet, want zijn taak is fundamenteel anders dan bij een traditionele auto. In de meeste situaties fungeert de benzinemotor als generator die elektriciteit opwekt voor de elektromotor. Pas bij hogere snelheden wordt via een koppeling een directe mechanische verbinding met de wielen gemaakt. Het resultaat is een systeem dat veel vaker aanvoelt als een elektrische auto dan als een conventionele hybride.

Technisch gezien is deze motor bijzonder interessant. BYD past onder meer een hoog compressieverhouding, uitgebreide uitlaatgasrecirculatie (EGR) en een Atkinson-cyclus toe. Hierdoor behaalt de motor een thermisch rendement van liefst 43 procent. Dat ligt zelfs hoger dan bij veel huidige Toyota-hybrides, jarenlang de maatstaf binnen dit segment. Voor de meeste kopers zal dat vooral theoretische informatie zijn. Belangrijker is wat het in de praktijk oplevert: een laag brandstofverbruik en een opvallend verfijnde rijervaring.

Vier aandrijfmodi

De DM-i-aandrijflijn werkt in vier verschillende modi. Allereerst is er de volledig elektrische modus, waarbij alleen de elektromotor actief is. Daarnaast kan de benzinemotor functioneren als generator in een seriehybride-opstelling. Bij hogere snelheden ontstaat een parallelle hybrideconfiguratie waarbij zowel benzinemotor als elektromotor de aandrijving verzorgen. Tenslotte kan het systeem onder specifieke omstandigheden vrijwel volledig op de verbrandingsmotor rijden.Tijdens het rijden merk je er vrijwel niets van. De overgang tussen de verschillende modi verloopt onmerkbaar. Sterker nog: vaak is het nauwelijks waarneembaar wanneer de benzinemotor draait.

Opvallend groot EV-bereik

De Atto 2 DM-i is verkrijgbaar met twee accupakketten, de Active-uitvoering beschikt over een batterij van 7,4 kWh en biedt ongeveer 40 kilometer elektrische actieradius. De luxere Boost-uitvoering krijgt een veel groter accupakket van 18 kWh, goed voor een officiële elektrische actieradius van 90 kilometer. In de praktijk blijkt dat cijfer eerder conservatief dan optimistisch. Tijdens een eerste rit wist de Atto 2 DM-i de fabrieksopgave zelfs te overtreffen. De rit van Haarlem – waar BYD testvloot gestationeerd is – naar Arnhem volbracht de Atto2 volledig elektrisch. En daarmee overtreft hij de EV-range uit de brochure met 15 kilometer (!).

Voor veel Nederlandse forenzen betekent dat dat woon-werkverkeer grotendeels elektrisch kan worden afgelegd. Wie thuis kan laden, zal slechts sporadisch benzine verbruiken. Daarmee wordt de Atto 2 bijzonder interessant voor automobilisten die nog niet volledig elektrisch willen rijden, maar wel zoveel mogelijk brandstofkosten willen vermijden.

Praktisch boven modieus

Qua ontwerp kiest BYD voor een behouden koers, de Atto 2 oogt modern, maar probeert niet overdreven sportief of futuristisch te zijn. Dat pragmatische karakter zet zich voort in de bagageruimte., met 425 liter bagagevolume is hij een van de ruimere auto’s in zijn klasse. Klap je de achterbank neer, dan groeit dat volume tot 1.335 liter. De grote achterklep en brede opening maken laden bovendien eenvoudig.

Opvallend is dat BYD duidelijk prioriteit heeft gegeven aan bruikbaarheid. De auto probeert niet koste wat kost indruk te maken met spectaculaire lijnen of designtrucs. In plaats daarvan krijg je een praktische gezinsauto die precies doet wat hij moet doen. De hogere Boost-uitvoering beschikt bovendien over Vehicle-to-Load-functionaliteit. Daarmee kan de auto externe apparaten van stroom voorzien. Handig tijdens kampeertrips of andere buitenactiviteiten.

Interieur: verrassend volwassen

Stap in en het eerste wat opvalt is de degelijke afwerking, al zijn er wat verbeterpuntjes: zo voelt de afdekking rond de binnenspiegel wat goedkoop aan. Ook vertoont de handschoenenkast tijdens rijden over klinkerwegen een lichte rammel. Daarnaast is een afgedekte kabelmodule onder de bestuurdersstoel functioneel, maar niet bijzonder elegant afgewerkt.

Voor het overige voelen de materialen degelijk en hoogwaardig aan, de bouwkwaliteit maakt een solide indruk en het geheel oogt aanzienlijk volwassener dan veel mensen wellicht verwachten van een relatief nieuwe Chinese fabrikant. De bediening is grotendeels digitaal, met een groot centraal touchscreen en een compact instrumentencluster voor de bestuurder. Dat laatste scherm bevat veel informatie, maar gebruikt wel erg kleine letters. Sommige gegevens zijn daardoor tijdens het rijden lastig afleesbaar. Ook de software – en dan met name de vertaling – bevat enkele merkwaardige keuzes. Zo wordt elektriciteitsverbruik weergegeven in PK-uur, in plaats van het gebruikelijke kiloWattuur, wat niet direct bijdraagt aan gebruiksgemak.

Comfortabele stoelen

BYD monteert forse en vooral comfortabele stoelen in de Atto 2, iets dat we ook van Hyundai en Kia kennen. Op dit punt overtreft het merk de Japanse concurrenten. De zitpositie is prettig, de ondersteuning voldoende en ook na langere snelwegritten blijft het comfortniveau hoog. Alleen een verstelbare lendensteun ontbreekt. De Boost-uitvoering biedt bovendien elektrische stoelverstelling, een panoramadak, sfeerverlichting en een draadloze telefoonlader met actieve koeling. Al met al heeft de Atto 2 een interieur dat eerder aanvoelt als een auto uit een hogere klasse dan als een prijsvechter.

Achterin een van de beste in zijn klasse

Misschien wel de grootste verrassing bevindt zich op de achterbank, want het zitcomfort is hier klasse-overstijgend. De beenruimte is royaal, de zithouding comfortabel en de zitkussens bieden goede ondersteuning voor bovenbenen. Ook langere volwassenen zitten hier probleemloos achter elkaar. De helling van het zitvlak is erg comfortabel en de rugleuning kan in twee standen versteld worden, en de achterste stand kun je heerlijk een schoonheidsslaapje doen.

Kinderen profiteren van grote ramen die vrijwel volledig in de deuren verdwijnen. Dat zorgt niet alleen voor een prettiger uitzicht, maar voorkomt ook het opgesloten gevoel dat sommige compacte SUV’s kunnen geven. In de Boost-versie krijgt de Atto 2 een glazen panoramadak, in de praktijk blijkt dat kinderen dit een heel prettige voorziening vinden omdat het ’t uitzicht naar buiten (zeker in de stad of het bos) een extra dimensie geeft. In de middenconsole zit een enkel uitstroomopening voor de achterste inzittenden, twee USB-C aansluitingen en op de B-stijlen zit een kledinghaakje. Jammer genoeg ontbreekt een middenarmsteun, gezien het comfort zou je juist deze optie verwachten op de achterbank.

Hoe rijdt hij?

Misschien nog indrukwekkender dan de techniek is de manier waarop alles samenwerkt, de Atto 2 is wat het rijcomfort betreft een van de grootste verrassingen van de afgelopen vijf jaar. De auto is erg stil en vooral erg comfortabel, ik vond het een genot om mee te rijden. Het stuurgevoel is goed uitgebalanceerd, de vering verwerkt oneffenheden overtuigend en het algemene comfortniveau ligt hoog. Het onderstel voelt aan als een geslaagde combinatie van Toyota’s stabiliteit en het comfortabele karakter van Hyundai en Kia. Maar verwacht geen sportieve sensaties, deze auto is niet gebouwd voor enthousiaste bochtenridders. Daarvoor is hij te zwaar en te veel gericht op comfort, en dat is juist zijn kracht. Al na enkele minuten achter het stuur ontstaat een gevoel van rust. Alles werkt intuïtief, voorspelbaar en zonder drama.

Verfijning als grootste troef

De grootste verrassing blijft echter de aandrijflijn, in mijn persoonlijke mening is Toyota al jaren als de maatstaf voor hybride technologie. Maar toch voelt de BYD-aandrijflijn in veel situaties nog verfijnder. De benzinemotor blijft vrijwel onhoorbaar op de achtergrond. Overgangen tussen elektrisch rijden en hybride gebruik verlopen naadloos. Ook onder belasting blijft het systeem opmerkelijk stil. In dit opzicht overtreft de Atto 2 de Lexus LBX, iets dat ik voorafgaand aan deze test nooit gedacht had dat ik zou schrijven.

Met 212 pk systeemvermogen in de Boost-uitvoering is er bovendien ruim voldoende vermogen beschikbaar, vooral het directe koppel van de elektromotor maakt indruk. Inhaalacties verlopen moeiteloos en invoegen op de snelweg kost nauwelijks inspanning. De acceleratie voelt niet spectaculair, maar wel bijzonder soepel. Todat je de acceleratie gaat timen: de Atto 2 blijkt verrassend snel van zijn plek te komen. Met name de sprints van 80-120 en 50 -100 gaan soepel en heel vlot.

Verbruik en kosten

Het gemiddelde brandstofverbruik tijdens de testweek lag rond de 4 liter per 100 kilometer, het elektriciteitsverbruik lag rond de 10 kWh per 100 kilometer. En dat zijn cijfers om naar huis te schrijven. Zeker wanneer je de accu regelmatig laadt is zijn de verbruikscijfers buitengewoon goed. Bovendien zijn de cijfers opzienbarend omdat de Atto 2 DM-i duidelijk meer weegt dan een Yaris Cross of een Nissan Juke. De geteste Boost-uitvoering weegt ongeveer 1.620 kilogram. In Nederland betekent dat hogere motorrijtuigenbelasting dan bij sommige lichtere concurrenten, maar daar staat tegenover dat de elektrische actieradius en het lage praktijkverbruik een deel van dat nadeel compenseren.

Conclusie

De BYD Atto 2 DM-i is eerst en vooral een rationele auto, maar vergis je niet, het is geen auto die je louter met het hoofd koopt. Zeker als je er mee gaat rijden is het een auto waar je makkelijk aan gehecht raakt, het comfort en de stilte aan boord zijn iets waar je snel aan went. In een direct vergelijk met andere B-segment crossovers steekt de Atto 2 op het gebied van comfort en interrieurruimte er met kop en schouders bovenuit. Hij is geen auto die je koopt vanwege de exterieurstyling, maar toch ligt hij prettig op het netvlies. Niet per se een auto die leuk of spannend is om te rijden, maar wel een auto die heel leuk is om te bezitten. Hij biedt alles wat een gezinsauto moet bieden: ruimte, comfort, moderne techniek, lage gebruikskosten en een aandrijflijn die momenteel tot de beste in zijn soort behoort.

Sterker nog: op het gebied van verfijning lijkt BYD Toyota op sommige punten zelfs voorbijgestreefd. Voor ongeveer 90 procent van de automobilisten is de Atto 2 DM-i waarschijnlijk niet de auto die ze dromen te bezitten, maar wel precies de auto die ze nodig hebben. En juist daarom zou dit weleens het model kunnen zijn dat BYD definitief op de Europese kaart zet.

18 artikel(en) « van 18 »